Przeszczep włosów – skuteczna metoda walki z łysieniem

0
110

Coraz więcej spośród nas mierzy się z problemem łysienia. Istnieje wiele przyczyn powodujących ubytek włosów. Niektóre z nich mogą być objawem dolegliwości zdrowotnych, inne reakcją organizmu na przyjmowane leki, skutkiem przebytej choroby nowotworowej, a nawet posiadać podłoże genetyczne. Z tego względu nie powinniśmy ignorować jakichkolwiek zmian zachodzących na naszej głowie. Niestety, gdy zauważymy, iż utrata włosów stała się widoczna, jedyna skuteczną metodą walki z łysieniem może być przeszczep włosów.

Łysienie – rodzaje łysienia

Łysienie określane jest jako zanik włosa wewnątrz meszka włosowego. Zdrowy człowiek dziennie traci około 100 włosów. Niestety w czasach, w których żyjemy coraz częściej  cierpią na nie młode osoby, którym trudno jest sobie poradzić z łysiejącą głową. jeżeli zauważymy, iż  włosów jest więcej, oznacza to  łysienie. Najczęściej występującym rodzajem łysienia jest łysienie androgenowe czyli genetyczne. Wyraźnym symptomem tego schorzenia jest cofająca się linia włosów, przy czym pierwsze jego oznaki można zauważyć już w wieku nastoletnim. Osoby cierpiące na to schorzenie skarżą się również na swędzenie w miejscach dotkniętych łysieniem. Łysienie androgenowe w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiety.

Łysienie – jak leczyć?

 W zależności od przyczyn występowania łysienia oraz obszaru jakie zajmuje, stosuje się różne metody leczenia. Jedną z nich jest mezoterapia, która polega na wprowadzeniu pod skórę koktajli witaminowo-minerałowych lub osocza bogato płytkowego. Laseroterapia natomiast wykorzystuje światło czerwone oraz podczerwone laserów biostymulujących o niewielkiej sile. Leczenie doustne, to inaczej wprowadzenie środków , które hamują przemianę testosteronu i w ten sposób zapobiegają łysieniu. Niestety, przerwanie leczenie jest równoznaczne z powrotem do łysienia. kolejną metodą popularną pośród konsumentów są tak zwane wcierki oraz ampułki, które działają miejscowo na skórę głowy. Istnieje jeszcze jedna metoda walki z łysieniem. Bez wątpienia jest to najskuteczniejsza metoda, spośród wszystkich istniejących na rynku. Jest nią przeszczep włosów.

Przeszczep włosów – czym jest?

Bez wątpienia przeszczep włosów jest najbardziej inwazyjną spośród opisanych metod. Niemniej jednak istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, iż korzystając z niej pożegnamy się z nieestetycznymi skutkami łysienia.  Metoda polega na pobraniu włosów z tylnej części głowy oraz wstawieniu je w miejscach pozbawionych włosów.  włosy najczęściej pobierane są z tylnej części głowy, gdyż w przypadku łysienia, to te miejsca pozostają najdłużej owłosione. Pamiętajmy, iż przeszczep włosów kamufluje skutki łysienia. decydując się na przeszczep nie zwiększamy liczby włosów. włosy do zabiegu pobiera się paseczkami, tak aby rosnące nad nimi opadały na nieowłosioną powierzchnię. Metoda ta nosi nazwę STRIP. Drugą metodą noszącą nazwę FUE czyli Follicular Unit Extraction, jest odizolowanie poszczególnych meszków. w przypadku tej metody specjaliści golą głowę chorego a następnie pobiera pojedyncze meszki włosa, za pomocą mikropunchów. Zabieg ten został spopularyzowany na przełomie XIX oraz XX wieku.

Przeszczep włosów – jak przygotować się do zabiegu?

Przeszczep włosów zaliczany jest do tej samej kategorii co operacje. Z tego względu pacjenci, którzy chcą się mu poddać, muszą się odpowiednio do niego przygotować. Do zabiegu można zakwalifikować osoby, które posiadają wystarczającą ilość zdrowych włosów, które można przeszczepić. Co więcej, pory znajdujące się na wyłysiałych miejscach muszą być zdolne do przyjęcia nowych włosów. przed zabiegiem lekarz przeprowadza z kandydatem dogłębny wywiad dotyczący stanu zdrowia, a także wystawi odpowiedni dokument kierujący pacjenta na specjalistyczne badania. Może się zdarzyć, iż lekarz skieruje kandydata na wykonanie biopsji skóry głowy. Zabieg najczęściej przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest znacznie bezpieczniejszy dla zdrowia pacjenta.

Przeszczep włosów – rezultat

Efekty przeszczepu powinny być widoczne po 6 do 9 miesiącach. Niekiedy zdarza się, iż na efekt należy poczekać do 12 miesięcy. Wcześniej między 2 a 8 tygodniem po zabiegu możemy zauważyć, iż przeszczepione włosy zaczynają wypadać. To normalne. W 3 miesiącu odrastające włosy mogą wyglądać na zmęczone. Po 6 miesiącach dostrzegalna staje się zmiana w wyglądzie przeszczepionych włosów.

Łysienie to jedna z chorób, która w znaczący sposób może wpłynąć na naszą pewność siebie. Chorzy za wszelką cenę starają się ukryć skutki łysienia głowy. Nieestetyczne puste plamy tworzące się na głowie, skupiają na nas wzrok innych osób. Przeszczep włosów jest najskuteczniejszą metodą, która skutecznie zakryje skutki łysienia. przed przystąpieniem do zabiegu warto skonsultować się z kilkoma specjalistami oraz wybrać najlepszego. Jest to niezwykle ważne, gdyż nieprawidłowo przeszczepione włosy mogą się nie przyjąć. Co więcej, w przypadku przeszczepienia włosów pod złym katem, może dojść do sytuacji, w której każdy z włosów będzie wyrastał w innym kierunku, co może wpływać na niemożność ułożenia fryzury.