Napoje dietetyczne mogą wpłynąć na udar albo choroby serca!

Pomimo że napoje niskokaloryczne są w modzie coraz bardziej z roku na rok to ich szkodliwość wcale nie jest tak wielka, jakby mogło się nam wydawać.

W ostatnim czasie Stroke opublikował badanie pod nazwą American Heart Association, które ujawniło że picie sztucznie słodzonych napojów codziennie może wiązać się aż z trzykrotnie większym ryzykiem uzyskania udaru mózgu albo otępienia w odniesieniu do tych osób, które piją takie napoje mniej niż raz w tygodniu.

W ankiecie udział wzięło 81 714 tysięcy kobiet. Samo badanie trwało 11 lat. Na podstawie tego czasu stwierdzono że picie dwóch lub więcej puszek sody lub coli dziennie może wpłynąć na zwiększenie ryzyka udaru, choroby serca czy też demencji.

Podobne obserwacje dotyczą przedwczesnej śmierci osób, które piją napoje gazowane. W tym wypadku mowa o 16% osób więcej niż w wypadku tych, które napoi sztucznie słodzonych nie piją.

Co gorsza wiele osób mających nadwagę spożywa właśnie w nadmiernej ilości napoje sztucznie słodzone cukrem aby zmniejszyć ilość kalorii w swojej diecie.

Niestety szczególnie dla tych osób spożywanie takich napojów może być szczególnie szkodliwe dla zdrowia.

Eksperci pokroju ważnych osób, takich jak Tracy Parker z British Heart Foundation wskazali także na pozostałe wady sztucznie słodzonych napojów gazowanych. W grupie problemów znalazły się między innymi zęby. Podobnie czasopismo Nature alarmuje w tej sprawie zaznaczając także nietolerancję glukozy z powodu zmian mikrofibry jelitowej.

Nic więc dziwnego że biochemik i biolog molekularny Josep Maria Mulet z politechniki mieszczącej się w Walencji zaproponował jak najczęstsze picie naturalnej wody, która jak twierdzi on sam jest „najlepszą dostępną sodą” jednocześnie zaznaczając że faktycznie słodziki wpływają na chudnięcie, lecz także mogą zagrozić zdrowiu w niepożądany sposób.