Największa pustynia solna na ziemi

10 bilionów ton soli – to w skrócie Salar de Uyuni. Tak wielkie naturalne solnisko występuje tylko i wyłącznie w Boliwii. Tworzy wielką pustynię. Jej wygląd jest niepowtarzalny. Nic więc dziwnego, że przyciąga podróżników z całego świata.

Najciekawszy wygląd uzyskuje się na lekko zwilżonej nawierzchni. Sól lśni i daje efekt lustra. Błękit nieba widzisz więc zarówno nad sobą, jak i na ziemi. Taki efekt można obserwować na ponad 10 tys. m kw. Dodatkowo jest to jeden z najbardziej płaskich terenów na świecie. Przewyższenie wynosi na nim ok. 41 cm. Solnisko położone jest na wysokości 3 653 m. n.p.m. W nocy temperatura spada do -40 st. C. Nie brakuje jednak śmiałków, którzy zostają tu na noc  w turystycznych namiotach. 

Specjaliści ostrzegają, że za jakiś czas to niezwykłe miejsce może zniknąć z powierzchni ziemi. Polityka boliwijskiego rządu bowiem jest nastawiona wyłącznie na zysk. Zbyt duża eksploatacja pustyni może doprowadzić do tego, że Salar de Uyuni przestanie istnieć. Jeśli więc chcesz zobaczyć to wyjątkowe miejsce musisz się spieszyć.